TE Connectivity 27 kΩ Metal Oxide Resistor 2 W ROX2SJ27K
RS Stock No.: 214-2134PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ROX2SJ27K
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Product Type
Resistor
Resistance
27kΩ
Power Rating
2W
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Product details
TE Connectivity ROX2S Series 2W Power Metal Oxide Film Resistors
• High power in a compact form
• Excellent long-term stability
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• ±300ppm/°C Temperature coefficient
• 350V Limiting element voltage
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance
• Solvent resistant coating
• High surge/overload capacity
• Complete flameproof construction
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Tape
Product Type
Resistor
Resistance
27kΩ
Power Rating
2W
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Product details
• High power in a compact form
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance