TE Connectivity 47 Ω Wirewound Resistor 3 W 5 % EP3W47RJ
RS Stock No.: 762-9134Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP3W47RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
47Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
3W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
5%
Packaging
Ammo Pack
Voltage
500V
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
17.5mm
Diameter
6.5mm
Standards/Approvals
No
Width
6.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.75mm
Country of Origin
Thailand
Product details
EP Series Anti Surge Resistor, Axial
Power rating 1W to 9W
Standard size range
Specially designed and tested for Surge Imunity
Flame resistant coating
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Resistance
47Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
3W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
5%
Packaging
Ammo Pack
Voltage
500V
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
17.5mm
Diameter
6.5mm
Standards/Approvals
Width
6.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.75mm
Country of Origin
Thailand
Product details
Power rating 1W to 9W
Standard size range
Flame resistant coating