STMicroelectronics MDmesh, SuperMESH Type N-Channel MOSFET, 10 A, 600 V Enhancement, 3-Pin TO-220 STP10NK60ZFP
brand-logo
View all in MOSFETs
Technical documents
Specifications
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
Maximum Continuous Drain Current Id
10A
Maximum Drain Source Voltage Vds
600V
Package Type
TO-220
Series
MDmesh, SuperMESH
Mount Type
Through Hole
Pin Count
3
Maximum Drain Source Resistance Rds
750mΩ
Channel Mode
Enhancement
Maximum Power Dissipation Pd
35W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
50nC
Forward Voltage Vf
1.6V
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
9.3mm
Length
10.4mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Product details
N-Channel MDmesh™ SuperMESH™, 250V to 650V, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
Click here to find out more
View all in MOSFETs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
10A
600V
Package Type
TO-220
Series
MDmesh, SuperMESH
Mount Type
Through Hole
Pin Count
3
750mΩ
Channel Mode
Enhancement
Maximum Power Dissipation Pd
35W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
50nC
Forward Voltage Vf
1.6V
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
9.3mm
Length
10.4mm
Standards/Approvals
Automotive Standard
Product details