SICK UC30-21416B Rectangular Proximity Sensor, M12 x 1 IO-Link UC30 30V 3400 mm 240 V ac 30 V dc 100mA
RS Stock No.: 245-9060Brand: SICKManufacturers Part No.: UC30-21416B
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Rectangular
Length
62.2mm
IP Rating
IP65, IP67
Terminal Type
Screw
Mount Type
Flush
Width
62.2mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate, Polyethylene Terephthalate
Maximum Detection
3400mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Natural Object
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
UNSPSC 16.0901, ETIM 5.0 - 8.0, ECl@ss 5.0 - 11.0
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
32.7mm
Maximum Switching Frequency
4Hz
Shielding
Shielded
Series
UC30
Switching Current
100mA
Output Type
IO-Link
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical documents
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Rectangular
Length
62.2mm
IP Rating
IP65, IP67
Terminal Type
Screw
Mount Type
Flush
Width
62.2mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
3400mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Natural Object
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
32.7mm
Maximum Switching Frequency
4Hz
Shielding
Shielded
Series
UC30
Switching Current
100mA