ROHM VS64VLNVWMTFTR Uni-Directional TVS Diode, 1 W PMDE
RS Stock No.: 246-4078Brand: ROHMManufacturers Part No.: VS64VLNVWMTFTR
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical documents
Specifications
Brand
ROHM
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
70V
Mount Type
Surface, Through Hole
Package Type
PMDE
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
64V
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1W
Maximum Peak Pulse Current Ippm
1.9A
Clamping Voltage VC
103V
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
2.3mm
Height
1mm
Standards/Approvals
IEC 61000-4-2, RoHS
Series
VS
Maximum Reverse Leakage Current
0.1μA
Automotive Standard
No
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
ROHM
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
70V
Mount Type
Surface, Through Hole
Package Type
PMDE
64V
1W
1.9A
Clamping Voltage VC
103V
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
2.3mm
Height
1mm