ROHM 100 V 20 A Rectifier & Schottky Diode Schottky 3-Pin DPAK RBQ20BM100ATL
RS Stock No.: 235-2709PBrand: ROHMManufacturers Part No.: RBQ20BM100ATL
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical documents
Specifications
Brand
ROHM
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
TO-252
Maximum Continuous Forward Current If
20A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
100V
Diode Configuration
2x Common Cathode Pair
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Maximum Forward Voltage Vf
0.77V
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
6.8mm
Height
10.4mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied on a Reel) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Brand
ROHM
Product Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
TO-252
20A
100V
Diode Configuration
2x Common Cathode Pair
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Maximum Forward Voltage Vf
0.77V
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
6.8mm
Height
10.4mm