Pepperl + Fuchs NMB5-18GM65-E2-FE-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 PNP 3V 5 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 327-1435Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NMB5-18GM65-E2-FE-V1
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP69K
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
5mm
Materials Detected
Ferrous
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
cCSAus Listed, IEC 60947-5-2:2007, General Purpose, EN 60947-5-2:2007, cULus Listed
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
15Hz
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Product details
Heavy-duty Sensors
Stainless steel housing machined from solid
Metal sensing face
LED indication
Embeddable in mild steel
IP67 rating (IP68 for pre-wired types)
Resistant to abrasion and lubricants, grease, salt and water
Operating temperature range -25 to +70°C
Reverse polarity, short circuit and overload protected
Pre-wired types include 2m of PUR cable
Standards
EN60947-5-2 EMC compliant
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical documents
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP69K
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
5mm
Materials Detected
Ferrous
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
15Hz
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Product details
Heavy-duty Sensors
Metal sensing face
LED indication
Embeddable in mild steel