Panasonic 100 μF Capacitor 100 V dc, Through Hole - EEUFR2A101 Radial Lead
Product Type
Capacitor
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Product Type
Capacitor
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V