Panasonic 820 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H821L Radial Lead
RS Stock No.: 572-316Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1H821L
Capacitance
820μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
34mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
820μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
34mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF