Panasonic 47 μF Capacitor 400 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2G470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
47μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%