Panasonic 47 μF Capacitor 400 V dc, Through Hole - EEUED2G470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
47μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series