Panasonic 100 μF Capacitor 250 V dc, Radial, Through Hole - EEUED2E101 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
ED RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
ED RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series