Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUEB1H471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
235μA
Tolerance
±20 %
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.15%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
235μA
Tolerance
±20 %
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.15%