Panasonic 470 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1E471 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%