Panasonic 10μF Electrolytic Capacitor 100V dc, Surface Mount - EEEHA2A100P
RS Stock No.: 747-3036Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHA2A100P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.1mm
Lifetime
1000h
Series
HA SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
55mA
Leakage Current
10 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Malaysia
Product details
HA Series
Panasonic HA Series Type V electrolytic capacitors provide 1000 hours endurance at +105°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 10 μF Capacitor 100 V dc, Surface Mount Solder 500
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.1mm
Lifetime
1000h
Series
HA SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
55mA
Leakage Current
10 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Malaysia
Product details
HA Series
Compact size
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Applications