Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Surface Mount - EEEHA1H221P
RS Stock No.: 747-3004Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHA1H221P
Capacitance
220µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
4.6mm
Ripple Current
150mA
Leakage Current
110 μA
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Series
HA SMD
Product details
HA Series
Panasonic HA Series Type V electrolytic capacitors provide 1000 hours endurance at +105°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Capacitance
220µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
4.6mm
Ripple Current
150mA
Leakage Current
110 μA
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Series
HA SMD
Product details
HA Series