Panasonic 100 μF Capacitor 80 V dc, Surface Solder - EEEFK1K101AQ 200
RS Stock No.: 708-3995Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1K101AQ
Capacitance
100μF
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
Equivalent Series Resistance ESR
320mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.08%
Country of Origin
Japan
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
320mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.08%