Panasonic 10 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEAGA1H100 Radial Lead
RS Stock No.: 414-9187Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1H100
Capacitance
10μF
Mount Type
Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Product details
GA Series
Panasonic GA Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance.
7 mm height
High reliability
Long life
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Mount Type
Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Product details
GA Series
7 mm height