Panasonic 3300μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECEC1HP332BJ
RS Stock No.: 790-0405PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEC1HP332BJ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
3300µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
22 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
22mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
2.73A
Tolerance
±20%
Series
HA SNAP IN
Click here to find out more
You may be interested in
Vishay 3300 μF Capacitor 50 V dc, Snap-in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Capacitance
3300µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
22 (Dia.) x 30mm
Height
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
22mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
2.73A
Tolerance
±20%
Series
HA SNAP IN