Panasonic 330 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole - ECEA0JKS331 Radial Lead
RS Stock No.: 116-773Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEA0JKS331
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series
Panasonic KS Type A electrolytic capacitors offer a low profile solution with a height of only 5 mm. These radial capacitors feature 1000 hours endurance at +85°C.
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series