Panasonic 220 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole - ECEA0JKA221 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Bipolar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Bipolar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
8%