Panasonic 2200 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECA1CM222 Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
150%
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
150%