Panasonic 470 μF Capacitor 6.3 V dc, Through Hole Radial Lead - ECA0JHG471
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
230mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
NHG-A
Dissipation Factor
0.28%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
230mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
NHG-A
Dissipation Factor
0.28%