Nichicon 330μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - UPX1A331MPD
RS Stock No.: 167-7782Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPX1A331MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
20000h
Series
PX
Ripple Current
504mA
Leakage Current
99 μA
Tolerance
±20%
PRICED TO CLEAR
Yes
Country of Origin
China
Product details
Nichicon PX Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Box of 200) (ex VAT)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
20000h
Series
PX
Ripple Current
504mA
Leakage Current
99 μA
Tolerance
±20%