Microchip PIC18F8585-I/PT, 8 bit PIC, PIC18F Microcontroller, 64 MHz, 48kB FLASH, 80-Pin TQFP
RS Stock No.: 666-9166Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC18F8585-I/PT
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical documents
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
PIC18F
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
80
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
48kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
3.33kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
25
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
1.02kB
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
12.25mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
12 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC18F6585/6680/8585/8680 8-Bit Flash Microcontrollers
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Series
PIC18F
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
80
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
48kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
3.33kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
25
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
1.02kB
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
12.25mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V