PIC18F25K42
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
28
Device Core
8 Bit CPU
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
32kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
2kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
25
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.8mm
Length
10.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
24 x 12 Bit
Program Memory Type
FLASH
Stock information temporarily unavailable.
Production pack (Tube)
5
Production pack (Tube)
5
Technical documents
Specifications
Brand
MicrochipProduct Type
Microcontroller
Series
PIC18F25K42
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
28
Device Core
8 Bit CPU
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
32kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
2kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
25
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.8mm
Length
10.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V