Microchip ATTINY25V-10PU, 8 bit AVR, ATTINY25V Microcontroller, 10 MHz, 2kB FLASH, 8-Pin PDIP
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical documents
Specifications
Series
ATTINY25V
Product Type
Microcontroller
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
2kB
Maximum Clock Frequency
10MHz
RAM Size
128bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
6
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
No
Height
4.826mm
Length
10.16mm
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
4 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
8-Bit tinyAVR® Microcontrollers
Small for applications where size is critical
Capacitive Touch
Fast and code efficient
High integration
1.8V to 5.5V operation (ATtiny43U)
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Series
ATTINY25V
Product Type
Microcontroller
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
2kB
Maximum Clock Frequency
10MHz
RAM Size
128bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
6
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Height
4.826mm
Length
10.16mm
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
ADCs
4 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
Capacitive Touch
Fast and code efficient
High integration