Microchip 25LC320-I/SN, 32kbit Serial EEPROM Memory, 230ns 8-Pin SOIC SPI
RS Stock No.: 826-1884Brand: MicrochipManufacturers Part No.: 25LC320-I/SN
brand-logo
View all in EEPROM
Technical documents
Specifications
Memory Size
32kbit
Interface Type
SPI
Package Type
SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
8
Organisation
4096 x 8 bit
Minimum Operating Supply Voltage
2.5 V
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Number of Words
4096
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Data Retention
200yr
Maximum Random Access Time
230ns
Country of Origin
United States
Product details
25AA320/25C320/25LC320 SPI Serial EEPROM
EEPROM Serial Access - Microchip
You may be interested in
P.O.A.Each (ex VAT)
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Tube of 100) (ex VAT)
P.O.A.
You may be interested in
P.O.A.Each (ex VAT)
Technical documents
Specifications
Memory Size
32kbit
Interface Type
SPI
Package Type
SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
8
Organisation
4096 x 8 bit
2.5 V
5.5 V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Number of Words
4096
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C