Lascar EL-21CFR-TP-LCD+ Temperature Data Logger, USB
RS Stock No.: 124-3401Brand: LascarManufacturers Part No.: EL-21CFR-TP-LCD+
brand-logo
View all in Data Loggers
Technical documents
Specifications
Brand
Lascar
Product Type
Data Logger
Model Number
EL-21CFR-TP-LCD+
Accuracy
±0.2°C, ±0.2 °C
Number of Channels
1
Measurement Parameters
Temperature
Interface Type
USB
Data Logger Type
Temperature
Power Source
Battery
IP Rating
IP67
Minimum Operating Temperature
-35°C
Maximum Operating Temperature
80°C
Height
21mm
Length
135mm
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
21CFR
Width
24mm
Display Type
LCD
Alarm
Yes
Number of Readings per Channel
32510
Battery Type
AA
Battery Life
2year
Country of Origin
China
Product details
Feature List
Measurement range:-40 °C to 125 °C (-40 °F to 257 °F)
Accuracy: ±0.6 °C (-5 to 40 °C)
Logging rate: User selectable between 1 second to 12 hours
Operating temperature: -35 °C to 80 °C (-31 °F to 176 °F)
Battery life: 2 Years
Application Info
View all in Data Loggers
Stock information temporarily unavailable.
Technical documents
Specifications
Brand
Lascar
Product Type
Data Logger
Model Number
EL-21CFR-TP-LCD+
Accuracy
±0.2°C, ±0.2 °C
Number of Channels
1
Measurement Parameters
Interface Type
USB
Data Logger Type
Power Source
Battery
IP Rating
IP67
Minimum Operating Temperature
-35°C
Maximum Operating Temperature
80°C
Height
21mm
Length
135mm
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
21CFR
Width
24mm
Display Type
LCD
Alarm
Yes
Number of Readings per Channel
32510
Battery Type
AA
Battery Life
2year
Country of Origin
China
Product details
Feature List