Knightsbridge LED11WWW Series LED Strip Light, 24V dc, 1 m Length, 11 W, 3000k
RS Stock No.: 719-3121Brand: KnightsbridgeManufacturers Part No.: LED11WWW
brand-logo
View all in Cabinet Lighting
Technical documents
Specifications
Lamp Type
LED
Product Type
Cabinet Light
Sub Type
Strip Light
Luminous Flux
325lm
Voltage
24V dc
Housing Material
Polycarbonate, Aluminium
Length
1m
Luminous Efficacy
52Lm/W
Power
11W
IP Rating
IP20
Lifespan
15000h
Colour Temperature
3000k
Depth
8mm
Diameter
8mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
33mm
Colour
Warm White
Dimmable
Yes
Lamp Supplied
Yes
Diffuser Finish
Brushed Chrome
Series
LED11WWW
Country of Origin
China
Product details
Ultra Thin Linear LED Lighting
These compact linear LED lighting strips have a flat slimline cross-section. They are suitable for use in home, office, under kitchen cabinets, shelves, display cases. They are easy to install (two metal mounting clips and screws included). These LED strips utilise high brightness surface mounted LED chips and are available in either cool or warm white light and run on low voltage (24 V) for safety and produce no RF interference and operate silently.
LED strips can be linked (up to 36W per run) with connectors or cable (one cable and one linear connector is supplied with each LED strip). A right angled connector is available as an extra (see RS 719-3156). Power supply is required, a 36W 24V switching power adapter is available (see RS 739-3510).
739-3514 100mm
739-3526 250mm
739-3523 1000mm
739-3520 2500mm
Supplied with
2 metal mounting clips, screws, one connector cable and one linear connector
View all in Cabinet Lighting
Stock information temporarily unavailable.
Technical documents
Specifications
Lamp Type
LED
Product Type
Cabinet Light
Sub Type
Strip Light
Luminous Flux
325lm
Voltage
24V dc
Housing Material
Polycarbonate, Aluminium
Length
1m
Luminous Efficacy
52Lm/W
Power
11W
IP Rating
IP20
Lifespan
15000h
Colour Temperature
3000k
Depth
8mm
Diameter
8mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
33mm
Colour
Warm White
Dimmable
Lamp Supplied
Diffuser Finish
Brushed Chrome
Series
LED11WWW
Country of Origin
China
Product details
Ultra Thin Linear LED Lighting
739-3514 100mm
739-3526 250mm
739-3523 1000mm
739-3520 2500mm