DD89N16K
Rectifier Type
Rectifier Diode
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
20mA
Maximum Forward Voltage Vf
1.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
2.8kA
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
92mm
Height
30mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
Rectifier Diode Module, DD Series, Infineon
The Infineon PowerBLOCK Dual Diodes (DD Series) Rectifier Diode modules have configurations such as Fast diode, and Rectifier diodes. The pressure contact technology rectifier diode module ranges from 20mm up to 60mm, with voltage ranges up to 1800V and 600A current. The PowerBLOCK Rectifier diode has an electrical insulated base which consists of an isolated copper base plate. They can be used in power controllers, soft starter and drive applications.
PowerBLOCK Housing
Easy mounting
Pressure Contact technology
Fail safe / Short on fail - preventing arcing on fail
Diodes and Rectifiers, Infineon
Brand
InfineonProduct Type
Diode
Mount Type
Panel
Maximum Continuous Forward Current If
89A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
1600V
Diode Configuration
Series
Series
DD89N16K
Rectifier Type
Rectifier Diode
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
20mA
Maximum Forward Voltage Vf
1.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
2.8kA
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
92mm
Height
30mm
Standards/Approvals
Automotive Standard
Country of Origin
China
Product details