Banner T30UXIAQ8 Threaded Barrel Proximity Sensor T30UX, M30 1 m 40 mA 4 to 20 mA 30V 30 V dc
RS Stock No.: 848-7216Brand: BannerManufacturers Part No.: T30UXIAQ8
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Brand
Banner
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
45mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin M12
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
1m
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Depth
51.1mm
Maximum Switching Frequency
224kHz
Series
T30UX
Response Time
105ms
Output Type
4 to 20 mA
Product details
U-Gage™ T30U Ultrasonic Sensors
The Turck Banner T30U series of ultra-sonic sensors are housed in a T-style right angled housing with a 30 mm threaded nose. The T30U series offer a choice of dual-discrete or analogue/discrete outputs and is available with ranges of 150 mm to 1 m or 300 mm to 2 m, Depending on the response time.
Dual analogue (current) and digital outputs
Touch-to-teach push-button set-up and remote teach facility
Programme both outputs together or independently
Automatically scaling analogue output
Offers dual-discrete models for ON/OFF switching or pump/level control
PNP complementary outputs with full protection
Fast response times
2m pre-cabled or M12 connector termination
Connector models supplied with 2m PUR, single-ended, straight connector lead
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
Banner
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
45mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin M12
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum Detection
1m
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Depth
51.1mm
Maximum Switching Frequency
224kHz
Series
T30UX
Response Time
105ms
Output Type
4 to 20 mA
Product details