Alliance Memory SRAM, AS6C8016-55ZIN- 8 MB
RS Stock No.: 170-0752Brand: Alliance MemoryManufacturers Part No.: AS6C8016-55ZIN
brand-logo
View all in SRAM
Technical documents
Specifications
Memory Size
8MB
Product Type
SRAM
Number of Words
512K
Number of Bits per Word
16
Maximum Random Access Time
55ns
Address Bus Width
19bit
Minimum Supply Voltage
2.7V
Timing Type
Asynchronous
Maximum Supply Voltage
5.5V
Mount Type
Surface
Package Type
TSOP
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
44
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Length
18.42mm
Standards/Approvals
No
Series
AS6C8016
Supply Current
30mA
Automotive Standard
No
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Static RAM, Alliance Memory
The AS6C1008 is well designed for very low power system applications, and particularly well suited for battery back-up non-volatile memory application. The AS6C62256 is a 262,144-bit low power CMOS static random access memory organized as 32,768 words by 8 bits. The AS6C62256 operates with wide range power supply 2.7 ∼ 5.5V. Package: 28-pin 600 mil PDIP
SRAM (Static Random Access Memory)
Click here to find out more
View all in SRAM
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Tray of 135) (ex VAT)
P.O.A.
Specifications
Memory Size
8MB
Product Type
SRAM
Number of Words
512K
Number of Bits per Word
16
Maximum Random Access Time
55ns
Address Bus Width
19bit
Minimum Supply Voltage
2.7V
Timing Type
Asynchronous
Maximum Supply Voltage
5.5V
Mount Type
Surface
Package Type
TSOP
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
44
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Length
18.42mm
Standards/Approvals
Series
AS6C8016
Supply Current
30mA